Dekarbonizacja coraz większym wyzwaniem dla przemysłu. Firmy szukają sposobów na ograniczenie emisji i kosztów


Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, produkcja sprzedana przemysłu w Polsce w kwietniu 2025 r. wzrosła o 1,2% r/r, co potwierdza kontynuację i dalsze ożywienie w tym sektorze. Choć tempo wzrostu jest umiarkowane, oznacza  realne zwiększenie zapotrzebowania na energię w sektorach przemysłu energochłonnego. Wzrost produkcji szczególnie w branżach takich jak motoryzacja, metalurgia czy przetwórstwo surowców przekłada się bezpośrednio na wyższe emisje gazów cieplarnianych oraz większe obciążenia kosztowe związane z systemem EU ETS. W opinii ekspertów ENGIE Services , polski przemysł – w obliczu presji kosztowej i oczekiwań regulacyjnych – stoi przed koniecznością przyspieszenia procesu dekarbonizacji i wdrożenia systemowego zarządzania zużyciem energii.

 

Jak wynika z danych przedstawionych przez Forum Energii, sektor przemysłowy odpowiadał w 2024 roku za blisko 25 proc. wszystkich emisji w Polsce[1]. Najbardziej emisyjne są branże energochłonne – takie jak hutnictwo, przemysł cementowy, chemiczny czy produkcja szkła – opierające się na procesach wysokotemperaturowych i intensywnym zużyciu paliw kopalnych. Dla tych sektorów transformacja energetyczna przestaje być wyborem – staje się koniecznością, wynikającą zarówno z presji regulacyjnej, jak i rosnących kosztów operacyjnych, w tym związanych z zakupem uprawnień do emisji CO₂ w ramach EU ETS. Wysokie i niestabilne ceny uprawnień ETS mają bezpośredni wpływ na rentowność działalności przemysłowej, co skłania coraz więcej firm do inwestycji w niskoemisyjne technologie.

Dekarbonizacja przemysłu w Polsce to wyzwanie złożone i wielowymiarowe. Z jednej strony konieczna jest redukcja emisji, z drugiej – zapewnienie ciągłości produkcji, bezpieczeństwa energetycznego oraz przewidywalności kosztów. W ENGIE podchodzimy do tych wyzwań w sposób systemowy – jako integrator i partner technologiczny wspierający klientów w transformacji ich systemów energetycznych. Coraz wyraźniej dostrzegamy wśród naszych partnerów rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania, które pozwalają ograniczać emisyjność, nie obniżając przy tym konkurencyjności ani efektywności operacyjnej.Michał Beksa, Key Account Manager, ENGIE Services. ENGIE Services to spółka z międzynarodowej Grupy ENGIE,  działającej w obszarze niskoemisyjnych rozwiązań. W Polsce ENGIE Services jest jedną z czołowych firm z branży Facility Management  rozwijającą również projekty dekarbonizacyjne z finansowaniem.

Przykładem skutecznej implementacji takiego podejścia jest projekt zrealizowany przez ENGIE Services dla zakładu produkcyjnego z branży FMCG. Firma wdrożyła tam kompleksowe rozwiązanie hybrydowe, które łączy pompę ciepła, kocioł gazowy i elektryczny oraz instalację fotowoltaiczną. Dzięki temu zakład nie tylko znacząco ograniczył emisyjność, ale także zwiększył

odporność na wahania cen paliw i energii. W ciągu pierwszego roku funkcjonowania systemu udało się zredukować koszty zakupu gazu o blisko 2 mln zł, a oszczędności wynikające z ograniczenia emisji CO₂ przekroczyły 190 tys. zł rocznie.

Dekarbonizacja produkcji kluczem do przewagi konkurencyjnej

 Jesienią br. planowane jest głosowanie w Parlamencie Europejskim nad propozycją złagodzenia niektórych obowiązków raportowych wynikających z dyrektywy CSRD. Mimo trwających prac legislacyjnych, eksperci ENGIE podkreślają, że inwestycje w dekarbonizację mają silne uzasadnienie ekonomiczne, niezależnie od obowiązujących lub przyszłych wymogów sprawozdawczych.

Nawet przy ewentualnym złagodzeniu wymogów ESG, kluczowe korzyści z wdrożenia strategii rozwiązań niskoemisyjnych pozostają niezmienne: ograniczenie kosztów eksploatacyjnych, poprawa bilansu energetycznego obiektów,  większa przewidywalność budżetowa– mówi Michał Beksa. – Dekarbonizacja to dziś pragmatyczna decyzja biznesowa, pozwalająca firmom lepiej zarządzać ryzykiem i poprawiać konkurencyjność w długim horyzoncie.

Skuteczna dekarbonizacja przemysłu wymaga przede wszystkim rzetelnej analizy danych, precyzyjnego audytu oraz ustalenia koncepcji i planu działań dostosowanych do realiów operacyjnych i strategii firmy. Istotne jest także uwzględnienie specyfiki procesów technologicznych i priorytetów biznesowych danej firmy. ENGIE Services – jako partner i integrator rozwiązań – wspiera przedsiębiorstwa w projektowaniu i wdrażaniu kompleksowych inwestycji opartych na realnych oszczędnościach, skalowalnych technologiach i długoterminowej stabilności operacyjnej.

Dodatkowo, coraz większa presja ze strony instytucji finansowych, partnerów biznesowych oraz klientów – szczególnie w ramach międzynarodowych łańcuchów dostaw – wzmacnia potrzebę transparentnych działań w zakresie ograniczania emisji oraz poprawy efektywności energetycznej.

[1] Raport Forum Energii Nowy ład przemysłowy 2024+. Jak rozsądnie zmodernizować polski przemysł?